Żywica na balkon – cena za metr kształtuje się dobrze na tle innych rozwiązań?
Jeśli planujemy remont w 2021 roku to już teraz warto się zastanawiać, jakich materiałów użyjemy i przygotować projekty oraz kosztorys. 2020 rok w dużej mierze ograniczył możliwość “wyjść” w wolne wieczory, więc posiadacze balkonów aktywizowali się na nich w dużym natężeniu. W tym może wyglądać to podobnie, więc czemu nie zmienić posadzki na balkonie?
Kiedy wyobrazimy sobie standardowo wykończony balkon to prawdopodobnie ujrzymy płytki z różnych materiałów czy nawet surowy beton. Nie ma co ukrywać, że balkony zwykle nie są najbardziej elegancką częścią mieszkania, zwłaszcza w bloku. Jednak o ile nie zamierzamy uczynić z nich rupieciarni, a ich metraż pozwala roztoczyć wizje spotkań ze znajomymi i długich, letnich wieczorów, to warto odpowiednio przygotować balkonową nawierzchnię na wszelkie, przykre ewentualności. Łatwo sobie wyobrazić, ile rzeczy może wylądować na podłodze w wyniku ekscytacji, a nawet jeśli nie przewidujemy hucznych spotkań, to warto ubezpieczyć się na wszelki wypadek.
Podłoga żywiczna na balkonie
Balkon jest takim miejscem, na którym odruchowo czujemy się swobodniej, bo w końcu nie znajdują się tam przedmioty, które w jakikolwiek możemy uszkodzić, a sama podłoga raczej nie jest z drewna czy marmuru. To przestrzeń użytkowa, w której może stać się sporo rzeczy. Od rozlanych cieczy przez upuszczone jedzenie, niedopałki papierosów czy wosk ze świeczek. Powierzchnia powinna nie tylko wytrzymać to wszystko, ale również być banalna do uprzątnięcia, bo przecież balkon musi przetrwać nie tylko wpływ człowieka, ale i warunki atmosferyczne czy te okresy w roku, kiedy pyłki z drzew mają tendencję gromadzić i zawieruszać się w rozmaitych zakątkach. Podłoga żywiczna, dzięki szeregowi właściwości, jest idealnym wyborem, który świetnie zastępuje płytki czy innego rodzaju materiały.
Podłogi żywiczne, czyli wytrzymałość i estetyka
Bezspoinowa konstrukcja sprawia, że ani kurz ani pyłki ani zwierzęca sierść nie dostaną się do fug, a wilgoć nie przeniknie pod posadzkę. Podłoga żywiczna jest antyelektrostatyczna, więc i tak nie sprzyja gromadzeniu się powyższych. Ponadto jest niepalna, wodoodporna i chemoodporna, a także odporna na uszkodzenia mechaniczne (np. upadki ciężkich przedmiotów) i zarysowania, dzięki czemu niezależnie od natężenia eksploatacji nic się jej nie stanie. Do tego jest bardzo trwała i prawidłowo położona wytrzyma nawet dekadę. W razie powstania ubytków nie ma potrzeby zrywania całej posadzki – wystarczy położyć nową, wierzchnią warstwę. Pozostaje oczywiście kwestia budżetowa i tu znowu podłogi żywiczne pozytywnie zaskakują. Jeśli chodzi o posadzki żywiczne, cena zależy głównie od ich rodzaju, jednak z racji tego, że mamy do czynienia z miejscem, które znajduje się na zewnątrz i jest narażone na warunki atmosferyczne i światło słoneczne, to należy postawić na żywicę poliuretanową. Jest odporna na temperatury (od -20 do 70 stopni Celsjusza) i promienie UV, a za tę oferowaną przez firmę Techniart zapłacimy ok. 115 zł za m2. Z kolei jeśli marzy się nam barwiona podłoga żywiczna, cena za m2 wyniesie jedynie ok. 68 złotych. Jeśli chodzi o posadzki żywiczna, cena jest podawana w przybliżeniu, bowiem w zależności od metrażu będziemy musieli kupić określoną liczbę opakowań, a to może spowodować, że zostanie nam nadwyżka materiału. Tak czy inaczej jest to koszt porównywalny z konkurencyjnymi rozwiązaniami, a posadzka z żywicy poliuretanowej jest zdecydowanie bardziej trwała, jak również posiada więcej możliwości aranżacyjnych – od możliwości zabarwienia na wybrany kolor przez wykończenie na błysk lub mat po nadanie właściwości antypoślizgowych.