Czy żywica poliuretanowa na taras to korzystne rozwiązanie?

Tarasy to szczególne części budynków, które wystawione są na działania warunków atmosferycznych często tak bardzo jak dachy. Z tych względów materiał, z którego wykonana jest posadzka na tarasie, musi być bardzo wytrzymały i łatwy w eksploatacji. Żywica poliuretanowa jest ciekawym materiałem, którego właściwości świadczą mocno na korzyść stosowania jej w takich przypadkach.

Taras w odróżnieniu od balkonu ma tę cechę, że zazwyczaj jest w dużej części odsłonięty, co sprawia, że jest wystawiony na łaskę warunków atmosferycznych. Musi znosić ulewne deszcze, czasem grad, śnieg, jak również silne nasłonecznienie czy różne drobne elementy i liście drzew jesienią. Pozornie posadzki na balkony i tarasy mogą być z tych samych materiałów, jednak balkony w piętrowych budynkach są przynajmniej w części osłonięte przed negatywnym wpływem zewnętrznych bodźców z racji uwarunkowań architektonicznych. Taras rzadko jest w pełni zadaszony. Dlatego posadzki na balkon mogą być z mniej wytrzymałych materiałów, choć one również muszą zmagać się choćby z różnicami temperatur. Żywica poliuretanowa na taras to korzystne rozwiązanie, które zapewni nam spokój użytkowania przez wiele lat. Jednak czym są żywica poliuretanowa i żywica epoksydowa, oraz dlaczego ta pierwsza będzie lepszym rozwiązaniem?

Posadzki na balkony i tarasy z żywicy syntetycznej

Żywica syntetyczna, czy też żywica polimerowa, to niezwykle wdzięczny materiał używany właśnie m. in. do tworzenia bardzo wytrzymałych posadzek. Wyróżniamy żywice epoksydowe i poliuretanowe, które nieco różnią się właściwościami, a co za tym idzie również ceną. Posadzka na taras lepiej się sprawdzi, jeśli do jej montażu użyjemy żywicy poliuretanowej, jednak najpierw trzeba zdać sobie sprawę z różnic między tymi dwoma rodzajami żywicy polimerowej.

Posadzka epoksydowa na balkon, lecz czy na taras?

Pozornie może się wydawać, że będzie to świetne rozwiązanie bowiem posadzki z żywicy epoksydowej są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i duże obciążenie, jak również są wodoodporne, a bezspoinowa konstrukcja zapobiega wnikaniu wilgoci pod posadzkę. I faktycznie, te cechy sprawiają, że zniosłyby bez problemu trudne warunki atmosferyczne. Z tego względu są dobre na balkony. Jednak tarasy to nieco inna sprawa.

Posadzka tarasu z żywicy poliuretanowej

Żywica poliuretanowa przede wszystkim jest odporna na temperatury od -20 do 80 stopni Celsjusza, jak również odporna na promienie UV, co sprawia, że świetnie sprawdza się na otwartej przestrzeni. Dodatkowo wzmocniona kruszywem naturalnym może przyjąć postać kamiennego dywanu, co dodatkowo zwiększy jej wytrzymałość. Może być wykończona antypoślizgowo, więc zapewnia bezpieczeństwo.

Posadzki na balkon i taras nieco się różnią

Ze względu na różnice między samą konstrukcją balkonów i tarasów, posadzki z żywicy poliuretanowej sprawdzą się w obu przypadkach, a te z epoksydowej lepiej na balkonach. Nie zmienia to jednak faktu, że oba materiały są wytrzymałe, a posadzki z nich nie wymagają częstej i intensywnej pielęgnacji. To bardzo dobre rozwiązanie do przestrzeni, których raczej na co dzień nie sprzątamy, a do takich należą właśnie balkon czy taras. W kontekście konkurencyjnych rozwiązań posadzki na balkon i taras wypadają korzystnie zarówno cenowo, jak i pod względem trwałości. Prawidłowo zainstalowana posadzka żywiczna na balkonie wytrzyma nawet dekadę eksploatacji, a przy powstaniu ubytków nie ma potrzeby wymiany całej posadzki, a jedynie naniesienia nowej, wierzchniej warstwy.

admin
Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *