Sprzedaż samochodu – jak to załatwić?

Sprzedaż samochodu to poważne przedsięwzięcie logistyczne, które wymaga uwzględnienia paru istotnych kwestii. Jak się do tego przygotować i czy istnieje sposób na szybkie sfinalizowanie transakcji?

Sprzedaż samochodu – jakie dokumenty są potrzebne?

W celu sprzedania samochodu istotne jest nie tylko znalezienie odpowiedniego nabywcy czy skupu lub komisu, ale również przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Składają się na nią: dowód rejestracyjny auta, karta pojazdu (jeśli została wydana), polisa OC oraz dowód osobisty właściciela. W przypadku samochodów z instalacją gazową zazwyczaj niezbędna jest także homologacja butli gazowej. Na podstawie wymienionych powyżej dokumentów jest sporządzana umowa kupna-sprzedaży, w której muszą się znaleźć informacje dotyczące m.in. ceny auta i daty jego przekazania nowemu właścicielowi, parametrów samochodu (marka, model, typ nadwozia, kolor, jednostka napędowa etc.) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Formalności po sprzedaniu auta – co trzeba załatwić?

Zawarcie umowy kupna-sprzedaży to nie koniec obowiązków spoczywających na sprzedawcy. Musi on udać się do Wydziału Komunikacji i wyrejestrować samochód – ma na to 30 dni od dnia zbycia. Konieczne jest też poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o zmianie właściciela, na co jest 14 dni. Jeśli natomiast chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych, to najczęściej opłaca go kupujący. 

Sprzedaż auta – na własną rękę czy inaczej?

Na samodzielną sprzedaż samochodu decyduje się wiele osób, niemniej trzeba liczyć się z tym, że może to długo potrwać. Samo przygotowanie pojazdu do sprzedaży jest bardzo czasochłonne, nie wspominając o rozmowach z potencjalnymi nabywcami, którym zależy na tym, aby zapłacić jak najmniej. Warto więc, jak radzą eksperci w artykule tutaj:kupimyauto.com/skup-aut-koronowo/, rozważyć opcję w postaci skupu aut – zwłaszcza gdy pieniądze potrzebne są od ręki. Skup zajmuje się sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży, a przy okazji oferuje doradztwo odnośnie do wyrejestrowania auta i odzyskania od ubezpieczyciela części opłaconej z góry składki ubezpieczeniowej.

Sprzedaż auta na skup – to trzeba wiedzieć!

Jak czytamy  na stronie kupimyauto.com/skup-aut-solec-naklo-nad-notecia/, skup to szybki i bezpieczny sposób na sprzedaż samochodu – bez skomplikowanych procedur i z opcją natychmiastowej wypłaty gotówki. Co ważne, jest to szansa na pozbycie się uszkodzonego czy powypadkowego pojazdu, którego sprzedaż na własną rękę jest utrudniona. Skupy współpracują z klientami komercyjnymi i prywatnymi. 

Czytaj również:

admin
Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *