Syrenka warszawska – legenda o syrence, pomniki syrenki, stadion syrenki najświeższe informacje na rok 2021
Bez względu czy ktoś odwiedził Warszawę czy nie, stolica kojarzy się wszystkim z syrenką czyli jej herbem. W mieście znajdziemy kilka pomników syrenki warszawskiej.
Syrenka znajduje się również w herbie miasta Warszawy oraz wielu logotypach czy broszurach. Na co dzień nie zawsze zwracamy uwagę na jej obecność w wielu miejscach jednak syrenek warszawskich jest więcej niż mogło by nam się wydawać. A wszystko zaczęło się od legendy…
Bez względu czy ktoś odwiedził Warszawę czy nie, stolica kojarzy się wszystkim z syrenką czyli jej herbem. W mieście znajdziemy kilka pomników syrenki warszawskiej. Syrenka znajduje się również w herbie miasta Warszawy oraz wielu logotypach czy broszurach. Na co dzień nie zawsze zwracamy uwagę na jej obecność w wielu miejscach jednak syrenek warszawskich jest więcej niż mogło by nam się wydawać. A wszystko zaczęło się od legendy…
Rybacy udający się na codzienny połów ryb w Wiśle słyszeli piękny śpiew co kilka dni. Postanowi przygotować sobie sieć by schwytać w nią postać o pięknym głosie. Pewnego wieczoru kiedy usłyszeli podczas połowu niesamowicie piękny głos chcieli zrealizować swój plan. Syrenka wyszła na brzeg siadając na kamieniu. Rybacy omamieni jej pięknym głosem nie mogli zarzucić sieci. Jeden jedyny z nich wyciągną z kieszeni wosk i zatkał sobie uszy, następnie wosk podał im rybacką. Wtedy rybacy zarzucili sieć na syrenkę. Jednak ona wymknęła się sprytnie rybakom, i szybko popłynęła w głąb Wisły. Jednak za chwilę odezwał się jej głos. Wyraziła nie zadowolenie, że rybacy chcieli ją sprzedać za garść złotych monet, jednak powiedziała rybakom, że wróci do nich tylko w wypadku ogromnego niebezpieczeństwa. Uzbrojona będzie w miecz i tarcze. Rybacy opowiedzieli tą historie w wiosce a w miejscu połowów i wioski rybackiej znajduje się obecnie miasto Warszawa. Do chwili obecnej syrenka nie pojawiła się ponownie, co może oznaczać według legendy, że najcięższe czasy jeszcze nie nastały. Oczywiście legend jest więcej jednak ta została najbardziej rozpowszechniona i spisana do wielu ksiąg.
Syrenka Warszawska związana jest z Warszawą od dawnych czasów. Według obecnej wiedzy pierwszy wizerunek syrenki warszawskiej znajduje się na pieczęciach wydanych przez Rade Miejską pochodzących z 1440 roku. Jednak co może nas zdziwić jej wizerunek różnił się od tego, który znamy obecnie. Dolna część syrenki warszawskiej posiadała ogon wraz ze skrzydłami. W pewnym stopniu przypominała smoka. Syrenka Warszawska w ręku trzyma miecz i tarczę. Górna część syrenki Warszawskiej ukazuje półnaga kobietę o rysach podobnych do znanego nam obecnie symbolu i herbu Warszawy. Taki wizerunek syrenki warszawskiej możemy zobaczyć na Starym Mieście na drzwiach Bazyliki św. Jana Chrzciciela.
W 1662 roku syrenka warszawska zaczęła przypominać nam symbol znany nam obecnie, czyli pół naga postać kobiety z tarczą i mieczem oraz ogonem pokrytym łuskami z dużą płetwą. Tarcz i miecz symbolizują gotowość do walki i obrony miasta w razie niebezpieczeństwa natomiast rybki ogon przypomina o położeniu Warszawy nad wodą.


W czasie rozbiorów zaborcy zmieniali herb Warszawy na swój. A wizerunek syrenki znikał z wszystkich miejsc. W 1915 zanotowano, że syrenka ponownie powróciła na pieczęcie miejskie a jej wizerunek został przewrócony i rozpowszechniany. W 1936 roku stworzono projekt syrenki warszawskiej na czerwonym polu zwróconej ku prawej stronie. Następnie wizerunek herbu Warszawy zmieniał się w dalszym ciągu w 1967 ukazano syrenkę warszawską w rozpuszczonych włosach. W 1990 roku wrócono do wizerunku syrenki warszawskiej jeszcze z przed ll wojny światowej, który przetrwał do dzisiaj.
Od roku 1938 herbem warszawy jest syrenka na czerwonym tle. Kobieta w jednej ręce trzyma tarcze w drugiej zaś miecz. Syrenka ma rybi ogon pokryty łuskami wraz z płetwą. W dolej części herbu warszawy znajduje się napisz Warszawa. Poza obrysem czerwonego pola w górnej części herbu Warszawy umieszczona jest korona. Szabla, tarcza oraz korona jest złotego koloru. W 1967 roku wprowadzono dwie wersje herbu Warszawy potoczną oraz wyniosłą stosowaną tylko na specjalne okazje. Herbu warszawy nie można używać na potrzeby komercyjne, prawo do jego stosowania mają organy miasta stołecznego Warszawy.

Lokalizacje:
Syrenka warszawa – rynek starego miasta
Godziny otwarcia: Czynne cała dobę
Najczęściej odwiedzany i znany pomnik syrenki w Warszawie. Syrenka usytułowana jest w samym środku rynku Starego Miasta w Warszawie. Pomnik został wykonany przez Konstantego Hegla. Rzeźba mierzy pond 2,5 metra wysokości, jednak przy zabudowie Starego miasto nie wydaje się być dużych rozmiarów.
Niewiele osób wie, że nie jest to oryginalna rzeźba wykonana przez Hegla. W 1999 roku oryginalny pomnik zastąpiono kopią wykonana z odlewu. Syrenka powstała w związku z oddaniem nowoczesnego wodociągu w Warszawie. Początkowo zajmowała miejsce obok basenu ośmiokątnego i fontanną w formie delfinów. W czasie Powstania Warszawsiego syrenka Warszawska ucierpiała, uszkodzona została tracza miecz i ręka. Po wojnie pomnik został odbudowany. W późniejszym czasie była niszczona kilkukrotnie podczas aktów wandalizmu. Oryginalna syrenka warszawska znajduje się w Muzeum Warszawy.
Syrenka warszawa – Powiśle przy moście Świętokrzyskim
Godziny otwarcia: Czynne cała dobę
Pomnik możemy zobaczyć na Warszawskim Powiślu. Z inicjatywy prezydenta Starzyńskiego postawiono go przy Wiśle obecnie przy moście Świętokrzyskim. Syrenkę Warszawską odsłonięto w czerwcu 1939 roku. Pomnik zaprojektowany przez Ludwike Nitschową, przetrwała ll wojne światową bez większych uszkodzeń. W 2005 roku syrenka warszawska przeszła remont, oczyszczono ją oraz uruchomiono fontannę.
Syrenka warszawa – Osiedle Za Żelazną Bramą
Godziny otwarcia: Czynne cała dobę
Syrenka warszawska z 1972 autorstwa Ryszarda Kozłowskiego umiejscowiona na osiedlu Za Żelazną Bramą ul. Graniczna 4. Ozdabia jedno z większych osiedli w Polsce.
Syrenka w lewej ręce trzyma tarczę a jej ogonie zaprojektowano poidełko dla ptaków.
Syrenka warszawa – Na Wiadukcie Markiewicza
Godziny otwarcia: Czynne cała dobę
Syrenka ozdabia wiadukt Markiewicza, jest to część ulicy Karowej. Pomnik został odsłonięty w 1906 roku. Syrenka warszawska zaprojektowana w stylu secesyjnym. Przedstawia młodą dziewczynę z rozwianymi włosami oraz rybim ogonem wśród zburzonych fal.
Syrenka warszawa – Syrenka muzyczna
Godziny otwarcia: Czynne cała dobę
Syrenka muzyczna czyli dzieło Karola Tchorka wykonane w 1975 roku pod nazwą „Warszawska Jesień”. Syrenka warszawska usytułowana jest na tyłach Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina przy Tamce. Nazywana jest również jako „Syrenka muzyczna”, ponieważ kształtem przypomina warszawską Syrenkę oraz klucz wiolinowy. Poza tym można ją oglądać przy dźwiękach muzyki dochodzących z Uniwersytetu Muzycznego znajdującego się tuż obok.
Syrenka warszawa – Plac Teatralny
Godziny otwarcia: Czynne cała dobę
Syrenka znajduje się na bramie do Pałacu Blanka
Inne mniej znane pomniki i wizerunki syrenki Warszawskiej:
Syrenka Warszawa – Na Hali Mirowskiej
Syrenka Warszawa – Na placu Konesera
Syrenka Warszawa – Na zajezdni tramwajowej ul. Inżynierka 6
Syrenka Warszawa – Przy stacji pogotowia ul. Hoża 56





