Muzea w Warszawie – najciekawsze propozycje na aktywny weekend

Muzea stanowią jeden z ważniejszych punktów na mapie zabytkowo-kulturalnej każdego miasta. Warszawa może poszczycić się wieloma instytucjami, które już stały się symbolem naszego kraju. Muzeum Narodowe, Muzeum Postawania Warszawskiego czy POLIN przyciągają nie tylko turystów, ale również mieszkańców stolicy pragnących bliżej zaznajomić się z dziejami Polski. W Warszawie znajdują się też jednak nietypowe miejsca z niezwykle nowoczesnymi, interaktywnymi i intrygującymi wystawami dedykowanymi zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Oto najciekawsze muzea w Warszawie, które z pewnością warto odwiedzić!

Muzeum Neonów

W latach 60. i 70. na ulicach polskich miast można było oglądać wiele świecących reklam, które ozdabiały witryny ówczesnych sklepów. Chociaż z czasem te kolorowe napisy zaczęły powoli znikać z przestrzeni miejskiej to na szczęście udało im się odnaleźć swoje miejsce w Muzeum Neonów. Zlokalizowana w Soho Factory wystawa obejmuje ponad sto różnorodnych reklam świetlnych z okresu zimnej wody. Wśród eksponatów można podziwiać wiele słynnych i kultowych dzieł, takich jak “Restauracja Szanghaj”, „Berlin”, „Kino Praha”, „Kawiarnia Jaś i Małgosia” czy „Hotel Saski”. Instytucja oprócz kolekcjonowania neonowych okazów zajmuje się również renowacją instalacji świetlnych, które jeszcze zachowały się na terenie Warszawy.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ekspozycja dedykowana w całości wybuchowi Powstania Warszawskiego stała się najbardziej znaną wystawą interaktywną w naszym kraju. Na ponad 3000 m² powierzchni znajduje się 30 tysięcy eksponatów (m.in. mapy, dokumenty, broń, zdjęcia, przedmioty osobiste), które przeplatane są multimedialnymi elementami, wojennymi inscenizacjami czy ruchomymi instalacjami. Muzeum Powstania Warszawskiego aktywnie prowadzi też działalność naukowo-badawczą i edukacyjną związaną z historią Polskiego Państwa Podziemnego. Całość robi wrażenie nie tylko na dorosłych, ale przede wszystkim na dzieciach, które mogą w przestępny sposób zrozumieć znaczenie tak ważnego dla Polski wydarzenia. 

Muzeum Narodowe w Warszawie

Z pewnością jedno z najbardziej znanych i najokazalszych muzeów w naszym kraju, które przyciąga ogromnymi zbiorami różnorodnych dzieł kultury. W warszawkim Muzeum Narodowym znajduje się bowiem kilkanaście tematycznych pawilonów, w tym:

  • wystawa rzemiosła artystycznego;
  • wystawa dzieł sztuki starożytnej i nubijskiej;
  • galeria malarstwa zagranicznego;
  • Galeria Sztuki (XIX wiek);
  • Galeria Sztuki Współczesnej;
  • Galeria Wzornictwa Polskiego. 

Nie można też oczywiście zapomnieć o wystawach czasowych, które zmieniają się średnio cztery razy do roku. Jednocześnie warto wspomnieć, że Muzeum Narodowe w Warszawie zostało w czasie II wojny światowej mocno zniszczone, a część ważnych dzieł bezpowrotnie skradziono. Tym bardziej należy docenić wartość pozostałych w nim eksponatów i zaplanować chociaż jedną wizytę w tej wyjątkowej instytucji kulturalnej. 

Muzeum Czar PRL

Dzięki muzeom możemy odbywać szybką, sentymentalną podróż w czasie. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Muzeum Czar PRL. W tym niezwykłym wehikule czasu znajdują się bowiem typowe pomieszczenia zaaranżowane na PRL-owski styl. Oprócz klasycznego mieszkania z pralką Franią czy telewizorem Rubin można też podziwiać gabinet polityczny z propagandowymi plakatami, Bar Mleczny czy zrekonstruowany sklep z pustymi półkami. Na szczególną uwagę zasługują również liczne pamiątki, meble i nostalgiczne eksponaty, które w pełni oddają klimat tamtejszego ustroju Polski. 

Muzeum Karykatury

Jedyne tego typu miejsce w Polsce zawiera gigantyczną kolekcję rysunków satyrycznych autorstwa znanych i cenionych mistrzów sztuki, jak i prace współczesnych artystów. W zbiorach Muzeum Karykatury znajduje się ponad 20 tysięcy fotografii, obrazów oraz satyrycznych dzieł pochodzących z różnych epok. Wyeksponowane rysunki przedstawiają głównie sławnych aktorów, gwiazdy popkultury, a także polityków i pisarzy. Wśród cenniejszych dzieł, warto wyróżnić prace Mrożka, Daumiera, Mleczki czy Hogartha. Młodszą generację reprezentuje za to Raczkowski oraz Sawka. 

Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich w nowoczesny sposób dokumentuje bogatą historię Żydów mieszkających na terenie naszego kraju. Liczne interaktywne wystawy, interesujące eksponaty przedstawiające codzienność żydowskiej społeczności pełnią nie tylko funkcję edukacyjną, ale również efektywnie walczą z wieloma stereotypami i uprzedzeniami, które niestety do tej pory są przez niektórych powtarzane. Muzeum POLIN to także miejsce spotkań wielu kultur i dialogu, dlatego warto chociaż raz odwiedzić tę skłaniającą do przemyśleń instytucję. 

Muzeum Fryderyka Chopina

Wbrew pozorom Muzeum Fryderyka Chopina nie jest instytucją dedykowaną wyłącznie miłośnikom talentu słynnego kompozytora. Każda z sal obiektu nawiązująca do innego etapu życia Chopina, jednocześnie staje się bowiem niezwykłą historyczno-kulturalną przygodą. Na czterech poziomach jednego z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie znajdują się liczne ekrany dotykowe, multimedialne ekspozycje, które wraz z wszechobecnym zapachem fiołków (ulubionych kwiatów Chopina) i lecącą w tle muzyką kompozytora tworzą niepowtarzalną i godną zapamiętania atmosferę.

Muzea w Warszawie – podsumowanie

Nikt nie powinien mieć już wątpliwości, jakie są muzea w Warszawie, które rzeczywiście warto odwiedzić. Sama stolica ma jednak o wiele więcej do zaoferowania, począwszy od pięknych parków, zabytkowego ogrodu zoologicznego, poprzez liczne instytucje kulturowe, szeroko rozbudowaną infrastrukturę gastronomiczną-handlową, na bogatej bazie noclegowej skończywszy.

W końcu Warszawa to idealne miasto na weekendowy wypad ze znajomymi, romantyczną wycieczkę z ukochaną osobą, a także rodzinne wakacje połączone ze zwiedzaniem proponowanych przez nas muzeów.  

Czytaj również: wynajem samochodu w Warszawie krok po kroku

 

admin
Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *