Winda – narzędzie komunikacji w budownictwie

Winda to jeden z najistotniejszych wynalazków w historii rozwoju naszej cywilizacji, który służy do swobodnej komunikacji pionowej. Pierwsze windy pojawiły się w starożytnym Rzymie. Były to bardzo proste konstrukcje wykorzystujące zasadę przeciwwagi. Od tego czasu ich konstrukcja oraz sposób funkcjonowania uległy totalnej zmianie. Dziś to nowoczesne i zaawansowane systemy, bez których korzystanie z budynków byłoby wręcz niemożliwe. 

Dźwigi osobowe

 Dźwigi osobowe znajdują zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, budynkach firmowych, a nawet w prywatnych domach. Często stanowią wyposażenie szpitali, przychodni, ośrodków dla osób starszych. Windy transportujące pasażerów i towary stanowią powszechny element budynków mieszkalnych, handlowych i biurowych oraz obiektów przemysłowych.

Zastosowanie wind w Warszawie

Winda osobowa w budynkach mieszkalnych w większości dzielnic Warszawy jest normą i nie wzbudza już dużych emocji. W Warszawie obecnie znajduje się ok. 50 budynków mających ponad 65 metrów wysokości, a trzy mają ponad 200 metrów wysokości.W ciągu kilku kolejnych lat Warszawa wzbogaci się o kilkanaście drapaczy chmur. 

Nowoczesne budownictwo

W nowoczesnym budownictwie nie ma miejsca na nieprzemyślane oszczędności. Mając na uwadze postępującą urbanizację, można prognozować stały wzrost popytu na windy. Koszt windy osobowej jest znacznie niższy w przeliczeniu na dodatkowe metry, które musiałby zajmować budynek. Zainstalowanie windy w obiekcie służy transportowi ludzi, towarów a nawet samochodów. Dźwig osobowy zwiększa funkcjonalność budynku oraz zapewnia optymalny przepływ ludzi w obiekcie. Doposażenie budynku w zewnętrzną windę osobową powoduje wzrost wartości całej nieruchomości jak i poszczególnych mieszkań.

Każdy z nas niejednokrotnie przemieszczał się windą w wysokich obiektach mieszkalnych, wieżowcach i biurowcach. Mimo ich popularności mało kto z nas zna mechanizm działania wind.

Dozór techniczny wind

Dźwig osobowy to urządzenie stosowane do pionowego przemieszczania osób, posiadające napęd elektryczny lub hydrauliczny; przemieszczane osoby znajdują się w kabinie poruszającej się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych (lub nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem) zazwyczaj w szybie dźwigowym; urządzenie obsługuje przystanki (potocznie „piętra”). Wszystkie dźwigi osobowe podlegają dozorowi technicznemu.

Współczesne windy wyposażone są w szereg zaawansowanych systemów, które mają kluczowy wpływ na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Windy osobowe

Windy osobowe są coraz bardziej popularnym wyborem. Na rynku dostępne są też różnego rodzaju podnośniki, m.in. schodowe, pionowe z szybem i bez niego. Poszczególne jednostki różnią się od siebie w zależności od swojego przeznaczenia oraz zakresu wysokości, na jakiej funkcjonują. Innymi parametrami wyróżniają się windy przeznaczone do transportu ludzi w budynkach mieszkalnych, a innymi windy przystosowane do transportu sprzętu i urządzeń. Wybór windy idealnie dobranej do konkretnego budynku nie jest łatwy.

Ofertę sporządza się w oparciu o :

 • wymagania klienta, 
 • uwarunkowania techniczne,
 • w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Wybierając dźwig osobowy, zwraca się uwagę  na jego parametry techniczne, takie jak:

 • udźwig (mierzony w kilogramach),
 • prędkość jazdy,
 • wysokość podnoszenia,
 • rodzaj napędu,
 • sposób sterowania.

Cena windy jest zależna od formy dźwigu osobowego stosowanego w budynku oraz innych czynników, takich jak wysokość budynku, rozmiar urządzenia bądź konstrukcji itp.

Potrzebujesz windy?

Warto zdecydować się na producenta wind, który oferuje: wysokiej jakości urządzenia dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta charakteru miejsca w jakim mają się znajdować.

 Kompleksowy pakiet usług związanych z:

 • konsultacją i planowaniem
 • produkcją i montażem
 • konserwacją i serwisem
 • gwarancją  producenta

Podsumowanie

Montaż nowego dźwigu ma zapewnić wieloletnią funkcjonalność budynku i racjonalną eksploatację.  Modernizacja  lub wymiana windy ma na celu poprawę parametrów technicznych i bezpieczeństwa. To zadanie najlepiej powierzyć firmie posiadającej odpowiednie doświadczenie.

admin
Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *