Jak legalnie rozebrać samochód na części?

Wysłużone, stare auto, zanim trafi na złom, może jeszcze dostarczyć wielu wartościowych części. W świetle obowiązujących obecnie przepisów nie bardzo da się to zrobić samodzielnie albo będzie to mało korzystne finansowo rozwiązanie. Jak się nie narazić na kłopoty?

Czytaj również: wynajem samochodu w Warszawie krok po kroku

Legalny demontaż samochodu

Samochód jest własnością kierowcy, ale nie może on zrobić ze swoim pojazdem wszystkiego, na co ma ochotę. Dotyczy to między innymi rozbierania pojazdu na części. Placówki takie jak https://skupautzagotowke.net/skup-aut/opole/ zajmują się odzyskiwaniem cennych podzespołów, dlatego chętnie przyjmują do siebie pojazdy w każdym stanie technicznym. Niektórzy kierowcy wolą jednak samodzielnie zająć się sprzedażą części. Problem w tym, że nie zawsze ta operacja się opłaca.

Demontaż samochodu w domowych warunkach jest oczywiście możliwy, choć trzeba pamiętać o przepisach dotyczących ochrony środowiska. Pozyskane części można sprzedać z zyskiem na giełdzie, ale to, co pozostało po demontażu i nie ma żadnej wartości, jest niemałym problemem dla kierowcy. Auto rozebrane na części oficjalnie w dalszym ciągu istnieje, dopóki kierowca go nie wyrejestruje. To jednak jest możliwe tylko po dopełnieniu określonych formalności – kierowca musi przedstawić w wydziale komunikacji zaświadczenie o przeprowadzeniu legalnej utylizacji pojazdu.

Wygodniej oddać od razu do skupu?

Zaświadczenie o utylizacji wystawić może jedynie legalnie działająca stacja demontażu pojazdów. Innymi słowy, jeśli ktoś sam rozbierze swój samochód na części, musi jeszcze zająć się wrakiem, bo bez tego w dalszym ciągu będzie musiał opłacać składki OC.

Na złom oddać można nawet mocno zdekompletowane auto, ale za brakujące kilogramy i konkretne podzespoły stacja demontażu zwykle każe kierowcy dopłacić. Czasami mimo tej dopłaty i tak kierowca wychodzi na plus, ale w wielu przypadkach po podliczeniu wszystkich kosztów może się okazać, że lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty na przykład https://skupautzagotowke.net/skup-aut/proszowice/. Skup zostaje właścicielem używanego auta i od tej pory odpowiedzialność za utylizację wraku jest już po jego stronie. Kierowcy pozostaje tylko zgłoszenie sprzedaży samochodu w wydziale komunikacji.

Czytaj również:

admin
Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *