Jak chronić serwerownie oraz swoje dane?

Wraz z postawaniem nowych biurowców w Warszawie coraz więcej firm decyduje się na prace w centrum miasta. Przyjęło się że administrator budynku ma za zadanie dostarczyć media lecz bez ich podłączenia. Każdy z najemców ma na swoją rękę wykonuje serwerownie gdzie przechowywane są dane oraz instalowane urządzenia odpowiedzialne za prace całego biura.

Jak chronić serwerownie w biurze?

Na początek warto drzwi w serwerowni wyposażyć w kontrole dostępu, dzięki temu niepowołane osoby nie dostaną się do naszej przestrzeni. Tylko osoby z odpowiednimi uprawnieniami powinny mieć dostęp do miejsc gdzie urządzenia przechowują dane. Wszystkie z urządzeń powinny być regularnie sprawdzane i serwisowane przynajmniej raz w roku.

Kluczowym elementem bezpieczeństwa jest ochrona przeciwpożarowa w serwerowni. Urządzenia elektryczne czasem ulegają awarii i powodują zwarcie w układzie elektrycznym urządzenia a co za tym idzie mogą doprowadzić do pożaru. Niezwykle ważnym systemem nie System Sygnalizacji pożaru, wyposażony jest on w czujki wykrywające dym. W serwerowni powinniśmy zadbać o odpowiednią instalacje czujek dymu zgodna z zasadami projektowania instalacji pożarowej. Dodatkowo powinny być to czujki optyczne, ponieważ czujki jonizacyjne i izotopowe wymagają utylizacji po zakończonej eksploatacji w Warszawie jak i we wszystkich miastach w Polsce.

Najskuteczniejszy system ochrony serwerowni

Jednak jednym z najskuteczniejszych systemów, który ugasi nasz pożar w serwerowni a nie go tylko wykryje jest System Gaszenia Gazem SUG. Dla części osób jest to nowy i nieznany system, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Po wykryciu pożaru przez SSP system uwalnia gaz znajdujący się w butlach połączonych z instalacją do rozprowadzania go po pomieszczeniu. Zbiorniki opróżniają się po kilku sekundach. System gaszenia gazem ma dwie ogromne zalety. Nie powoduje zniszczeń jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny i elektryczny oraz jest bardzo skuteczny w gaszeniu źródła pożaru. Jednak posiada też wady, po likwidacji instalacji wymagana jest utylizacja butli SUG. Utylizacja jest kosztowna jednak są firmy, które oferują demontaż i utylizacje butli SUG za darmo. System gaszenia gazem w Warszawie znajduje się w większości serwerowni, w których sprzęt przekracza setki tysięcy. Świadczy to skuteczności jego działania.

Błędy popełniane przy zabezpieczeniu serwerowni

Warto tu zwrócić uwagę na brak odpowiednich oznaczeń na urządzeniach. Każde  urządzeń powinno być podpisane by jego identyfikacja była szybka a następnie dokumentacja techniczna dostępna pod ręką. Drugim błędem jest błagań w sieci przewodów, często dokładamy nowe urządzenia. Wykonują to firmy zewnętrzne, które nie dbają o zachowanie norm pożarowych oraz nie wykonują instalacji zgodnie ze sztuką. Powoduje to powielanie błędów przez firmy pracujące w przyszłości w serwerowni.

Następnym błędem jest brak zabezpieczania przewodów masami ognioodpornymi. Każdy przewód czy elektryczny czy światłowodowy powinien być dwustronnie zabezpieczony masą odporną na ogień, która zwiększa swoją objętość wraz z temperaturą. Daje nam to pewność, że w przypadku pożaru w innym pomieszczeniu, pożar nie rozprzestrzeni się dalej.

Podsumowując powinniśmy zadbać o serwerownie w naszym biurze, często jest to najważniejsze pomieszczenie w całej firmie. System gaszenia gazem to innowacyjne narzędzie, które warto zainstalować jeśli tylko budżet nam na to pozwala.

tomisal
Author: tomisal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *