Szukanie pracy w Warszawie. Gdzie szukać ofert pracy?

Warszawa, choćby ze względu na fakt bycia stolicą, przyciąga inwestorów z kraju i zagranicy. Jej dodatkowym atutem jest centralne położenie i przecięcie ważnych szlaków komunikacyjnych. Mnogość firm i branż to nieustające źródło nowych miejsc pracy.

Sprawdź również: agencja pracy PRF Work

Wpływ pandemii na bezrobocie w Warszawie

Bezrobocie w Warszawie od wielu lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i na szczęście pandemia nie zdołała tego zmienić. Według danych GUS stopa bezrobocia w sierpniu 2021 wynosiła zaledwie 1,9%. To co prawda więcej niż na początku 2020, gdy wynosiła 1,3%, ale trzeba tu zauważyć, że bezrobocie w Warszawie w trakcie pandemii nie rosło tak gwałtownie, jak w innych miastach. Po części wynikało to z dużego rozproszenia pracowników w różnych branżach, a tylko niektóre były zmuszone do redukcji etatów. Po części przyczyny takiego stanu rzeczy można upatrywać właśnie w pracownikach przyjezdnych, którzy po utracie pracy wrócili do swoich miast i zasili szeregi tamtejszych bezrobotnych. Mimo to w ogólnym rozrachunku trzeba docenić dobrą kondycję stołecznej gospodarki, która wyszła z najgorszego okresu pandemii praktycznie bez szwanku.

W tym zawodzie szybko znajdziesz pracę w Warszawie

Warszawa postrzegana jest jako bardzo nowoczesne miasto, w którym znajdą zatrudnienie pracownicy branży IT, handlowcy, logistycy, pracownicy korporacyjni czy finansiści. To oczywiście prawda, ofert pracy dla nich nie brakuje, jednak nie są to pracownicy najbardziej poszukiwani.

Pandemia mocno odcisnęła swoje piętno na profilu zatrudnienia w Warszawie. Dziś na szczycie listy najbardziej poszukiwanych zawodów są lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki. Jeśli chodzi o lekarzy, to równie intensywnie poszukuje się specjalistów, jak i lekarzy pierwszego kontaktu oraz pediatrów. Jest też duży popyt na fizjoterapeutów i opiekunów osób starszych.

W Warszawie potrzebni są także kierowcy i to niekoniecznie z uprawnieniami do prowadzenia samochodów ciężarowych. Większy nacisk kładzie się na zatrudnianie kurierów i dostawców żywności. Ci ostatni mogą poruszać się także na motorach.

Niezmiennie w Warszawie szuka się budowlańców. Liczba nowych inwestycji jest w tym roku wyjątkowo duża, dlatego bez trudu pracę znajdą cieśle, stolarze, ślusarze, zbrojarze, betoniarze, monterzy rusztowań i spawacze. Na brak zajęcia nie będą też narzekać pracownicy tzw. wykończeniówki, czyli tynkarze, malarze, posadzkarze, glazurnicy i instalatorzy.

Na topie są też tzw. stare zawody, które powoli wychodzą z mody. Ten prosty fakt sprawił, że coraz trudniej o dobrego krawca, szewca, dekarza lub piekarza.

W stolicy brakuje także nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Tu warto podkreślić, że zarobki tych nauczycieli podlegają innym zasadom, niż nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i są zdecydowanie bardziej atrakcyjne.

Pełna lista ofert pracy w Warszawie dostępna jest tutaj: https://www.gowork.pl/praca/warszawa;l.

Praca dla studentów w Warszawie

Warszawa jest miastem akademickim, swoje siedziby ma tu wiele uczelni państwowych i prywatnych. Nic więc dziwnego, że jest tu wielu studentów, którzy chcą sobie trochę dorobić. Najwięcej ofert dla nich jest w handlu detalicznym (elastyczny grafik pozwala dopasować godziny pracy do zajęć na uczelni) oraz przy dostawach żywności. Studenci dorabiają też jako kelnerzy.

Ci, którzy mają więcej szczęścia lub kwalifikacji (najczęściej są to studenci wyższych roczników) mogą liczyć na płatne praktyki u potencjalnych przyszłych pracodawców.

Ile można zarobić w Warszawie

Warszawa od zawsze była postrzegana jako płacowe El Dorado. Pracę tu chętnie podejmują nie tylko mieszkańcy miast ościennych, ale też położonych w odległych regionach kraju. Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu 2021 wynosiło 7000 zł brutto, co oczywiście nie oznacza, że dostał tyle każdy pracownik zatrudniony w Warszawie. Gros z nich zarobiło zdecydowanie więcej. To przede wszystkim handlowcy, finansiści, logistycy i pracownicy branży IT. Jest też spora grupa, która zarobiła mniej – pracownicy handlu detalicznego, gastronomii, produkcji. Jednak i oni nie mogą mówić o powodach do niezadowolenia, bo zarabiają więcej niż osoby zatrudnione na analogicznych stanowiskach w innych częściach kraju.

admin
Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *