Nowoczesne Systemy Przeciwpożarowe w biurowcach a zakończenie eksploatacji i utylizacja systemów starszego typu
Systemy Sygnalizacji Pożaru a bezpieczeństwo pracowników biura
Zgodnie z przepisami prawnymi każdy budynek podczas procesu projektowania ma określane przeznaczenie. Jeśli jego przeznaczenie jest ściśle związane z pracą ludzi w większości przypadków zostanie zaklasyfikowany do budynków w których wymagany będzie System Sygnalizacji Pożaru. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo ludzi pracujących na danej powierzchni biurowej. Poczucie bezpieczeństwa w razie zdarzeń losowych sprawia, że ludzie jak mogą pracować efektywniej, a zarząd budynku może podpisać bardziej korzystną umowę z ubezpieczycielem.
Sprawdź również: agencja pracy PRF Work
Jaki system przeciwpożarowy wybrać?
Na to pytanie jesteśmy w stanie odpowiedzieć po określeniu szczegółów m.in. jaka jest wielkość powierzchni biurowej, jak w przyszłości będzie rozbudowane biuro, ile osób i w jaki sposób będzie obsługiwało system, jakie funkcje dodatkowe ma pełnić system? Obecnie odchodzi się od systemów nie adresowalnych. W większości przypadków słuszny będzie system adresowalny gdzie każdemu elementowi np. czujce dymu przypisano konkretny adres logiczny dzięki temu będziemy widzieć z której czujki dymu pochodzi sygnał alarmowy. Okablowanie systemu pożarowego wykonuje się w pętlach czyli elementy rozmieszcza się na powierzchni następnie przez nie przepuszcza się przewód. Dzięki takiemu rozwiązaniu sygnał dochodzi z dwóch stron elementu, więc w razie przerwania pętli dokładnie wiemy między którymi elementami nastąpiła przerwa. Jest to ważne szczególnie na powierzchniach biurowych, gdzie utrudniony jest dostęp do niektórych powszechni. Oszczędzamy czas oraz pieniądze w Warszawie od prawie dekady stosuje się pętlowe Systemy Sygnalizacji Pożaru.
Wymiana systemu przeciwpożarowego na nowszy
Postęp technologiczny sprawia, że wiele z urządzeń wraz z biegiem czasu wychodzi z użytku, podobnie jest w przypadku central alarmowych przeciwpożarowych. Nosze centrale mają więcej funkcji, mogą obsłużyć więcej elementów oraz ich obsługa jest bardzie przejrzysta. Dodatkowo koszty serwisowe ulegają redukcji. Nasuwa się pytanie co zrobić z sprzętem, którego eksploatacje kończymy.
Co zrobić z urządzeniami po zakończeniu ich eksploatacji ?
O ile w przypadku centrali alarmowej, lub innych elementów systemu wykrywania dymu sprawa wygląda prosto. Tak w przypadku czujek dymu jonizacyjnych ora czujek dymu izotopowych wymagana jest utylizacja. Zgodnie z przepisami Państwowej Agencji Atomistyki właściciel odpowiada za utylizacje czujek izotopowych jonizacyjnych. Nie możem na własną rękę demontować czujek izotopowych. Jedynie odpowiednio przeszkolone osoby z aktualnymi uprawnieniami mogą podjąć się demontażu oraz magazynowania izotopowych czujek dymu. Tak restrykcyjne przepisy są spowodowane promieniowaniem radioaktywnym pochodzącym od czujek jonizacyjnych dymu.
Jak często w Warszawie spotkamy izotopowe czujki dymu?
W Warszawie z roku na rok liczba czujek izotopowych maleje, są one zastępowane czujkami dymu o innym typie budowy. Po zakończeniu eksploatacji czuje jonizacyjnych, która wynosi 10 lub 15 lat musimy je poddać utylizacji. Obsługa biurowców często decyduje się na kompletą usługę polegającą demontażu odpadów promieniotwórczych czyli czujek następnie firmie zewnętrznej pozostawia cay proces utylizacji aż do przekazania dokumentów.
Podsumowując każdy zarządca budynku biurowego w Warszawie jak i w innych miastach powinien zastanowić się nad wymianą systemu na nowszy, który spełni w pełni jego oczekiwania. Nie zapominajmy jednak, że w przypadku demontażu starego systemu mamy obowiązek utylizacji czujek izotopowych co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Postęp technologiczny sprawia, że bez względu na urządzenie i tak będziemy je musieli wymienić maksymalnie za 10 lat, tak to wymyślono