Podłoga z żywicy – cena za metr jest adekwatna do właściwości?

Podłoga z żywicy, jeśli w ogóle się nam kojarzy, to zazwyczaj z halami magazynowymi bądź garażami o dużej powierzchni. Ma tam postać dosyć surowej, gładkiej nawierzchni, która świetnie nadaje się do charakteru wspomnianych przestrzeni. Jednak okazuje się, że żywica syntetyczna świetnie nadaje się również do bardziej… domowego użytku. Czy kiedy interesuje nas posadzka żywiczna, cena materiału na mniejszy metraż jest opłacalna?

Jeśli podłoga z żywicy wciąż kojarzy się nam z surowym wyglądem, to od razu trzeba rozwiać te skojarzenia, bowiem może to być naprawdę estetyczna posadzka do salonu, kuchni, łazienki czy nawet na taras bądź balkon. Wszystko dzięki temu, że posadzki z żywicy mogą być wykończone na wiele sposób. Jednolita, błyszcząca nawierzchnia w wybranym kolorze? To możliwe. Antypoślizgowa posadzka wzmocniona kruszywem do garażu? Jak najbardziej. Podłoga w barze z zatopionym w niej kapslami? Nie ma problemu. Możliwości jest naprawdę sporo, więc kwestie wizualne zapewniają nam sporą dowolność. Jednak w przypadku rozwiązania, jakim jest podłoga z żywicy, cena za metr tylko częściowo opiera się na sposobie wykończenia.

Podłoga żywiczna – cena opiera się na metrażu i rodzaju żywicy

Należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami żywicy. Epoksydowa sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych, a poliuretanowa nada się również na zewnątrz, czy do przestrzeni o dużym nasłonecznieniu. Wynika to właściwości poszczególnych rodzajów, a te nieco się różnią. Ważne, z którego materiału jest podłoga żywiczna – cena zależy bowiem również od tego. Jednak spójrzmy na to, za co płacimy. Podłogi żywiczne są:

  • odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, jak również na obciążenie. W przypadku wzmocnionej posadzki poliuretanowej jest to nawet ciężar samochodu,
  • odporne na ciecze i chemię – nawet bardzo inwazyjne środki chemiczne niewiele im zrobią, tyczy się to zwłaszcza żywicy poliuretanowej,
  • bezspoinowe, co zapobiega wniknięciu wilgoci pod posadzkę,
  • posadzki z żywicy poliuretanowej są odporne na temperatury od -20 do 80 stopni Celsjusza oraz na promienie UV,
  • przy odpowiednim wykończeniu antypoślizgowe,
  • antyelektrostatyczne – nie przyciągają kurzu, pyłków czy zwierzęcej sierści, co jest istotne zwłaszcza dla alergików.

Przy takich właściwościach widać, jak korzystnym rozwiązaniem jest podłoga z żywicy – cena za metr kształtuje się nieco inaczej w zależności od rodzaju materiału. Porównując ceny u wiodącego polskiego producenta żywic, Techniart, kształtują się one następująco:

  • Żywica poliuretanowa – za bezbarwną żywicę zapłacimy ok. 114 zł za m2, a za żywicę barwioną ok. 68 zł.
  • Żywica epoksydowa – odpowiednio ok. 72 zł za bezbarwną żywicę i ok. 44 zł za barwioną.

Oczywiście należy pamiętać, że materiału nie kupimy w dokładnej ilości, więc w zależności od metrażu, będzie trzeba doliczyć nadwyżkę opartą na rozmiarach pojemników. Oczywiście im metraż większy, tym lepiej. Należy pamiętać również o grubości warstw, jaką przewidujemy.

Podłoga z żywicy – cena za metr dotyczy samego materiału

Oczywiście powyższe wyliczenie to jedynie wskazówka co do samego materiału. Pozostaje kwestia instalacji podłogi z żywicy. Można to zrobić samemu, jednak by mieć pewność, że posadzka będzie zamontowana prawidłowo, warto rozważyć pomoc specjalistów. Dobrze położona posadzka z żywicy wytrzyma nawet dekadę eksploatacji. Co szczególnie istotne, kiedy już zauważymy ubytki, nie musimy wymieniać całej podłogi. Wystarczy nanieść nową, wierzchnią warstwę, i cieszyć się z w pełni funkcjonalnej posadzki dalej. Przy wymienionych zaletach, podłoga z żywicy wypada naprawdę dobrze na tle konkurencji.

admin
Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *