Jakie są zalety prowadzenia własnej działalności, oraz czym jest księgowość firmy jednoosobowej?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Trudno się temu dziwić – usługi, które można świadczyć samodzielnie, jak chociażby te związane z grafiką, mediami społecznościowymi czy szeroko rozumianym tworzeniem treści są coraz popularniejsze. Aby jednak robić to na wysokim, profesjonalnym poziomie, musimy naszą działalność zalegalizować. Jak założyć firmę, oraz jak naprawdę wygląda księgowość firmy jednoosobowej?

Księgowość firmy jednoosobowej – nie taki diabeł straszny?

Zacznijmy może od końca – czy obsługa księgowa firmy jednoosobowej jest czymś, czego powinniśmy się obawiać? Jeśli działamy samodzielnie, lub zarządzamy mikroprzedsiębiorstwem, dobrym pomysłem może wydawać się prowadzenie rachunków na własną rękę. Wielu młodych  przedsiębiorców decyduje się na takie właśnie rozwiązanie – pamiętajmy jednak, że wtedy cały ciężar prowadzenia rachunkowości spoczywa na nas. Nie musimy chyba dodawać, że samo zarządzanie nawet mikroprzedsiębiorstwem stanowi nie lada wyzwanie – jeśli dodamy jeszcze do tego konieczność prowadzenia księgowości, może okazać się, że zostaniemy przytłoczeni ilością obowiązków. Jak można z tego wybrnąć?

Sprawdź również: księgowość dla JDG w Inowrocławiu

Obsługa księgowa firmy jednoosobowej – zleć ją profesjonalistom!

W takiej sytuacji możemy poradzić sobie na przynajmniej dwa sposoby:

  • Prowadzenie rachunków możemy zlecić specjalistycznej kancelarii, lub biuru rachunkowemu. Cały proces księgowania będzie wtedy wykonywany przez sztab doświadczonych specjalistów, z którymi będziemy mogli komunikować się za pomocą dedykowanej platformy online, telefonicznie, lub też osobiście
  •  Możemy zatrudnić wykwalifikowanego księgowego

W pierwszym wypadku zyskujemy bardzo wiele – dzięki temu, że outsourcujemy takie usługi (czyli zlecamy je podmiotom zewnętrznym), nie musimy odnajdywać się w gąszczu dynamicznie zmieniających się przepisów prawnych. Ponadto, ciężar ewentualnych błędów spada na kancelarię lub biuro, z którymi nawiązaliśmy współpracę.

Zatrudnienie specjalisty niesie za sobą podobne korzyści. Pamiętajmy jednak, że utrzymanie pracownika wiąże się ze sporymi wydatkami – obsługa księgowa firmy jednoosobowej w takim wydaniu może być dla nas zwyczajnie nieopłacalna.

Czy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Poznaliśmy już zarys formalny rozliczania własnej firmy, zastanówmy się teraz, jakie korzyści płyną z samozatrudnienia?

  • Stajemy się niezależni – tym, co zachęca wielu z do przejścia na swoje, jest zyskanie pewnej autonomii. Sami będziemy decydować o kolejności wykonywanych zadań, przyjmowaniu – bądź nie – określonych zleceń, czy czasie, jaki poświęcimy każdego dnia na nasze obowiązki.
  •  Tworzymy własną markę – Dzięki usamodzielnieniu się możemy tworzyć własną, unikalną markę. To ma szczególnie istotne znaczenie w przestrzeni kreatywnej – tworząc rozmaite treści, zrzekamy się do nich praw na rzeczy firmy. Naturalnie, wszystko zależy od rodzaju umowy, jaką podpiszemy – często jednak właścicielem contentu zostaje pracodawca.
  •  Zyskujemy nowe możliwości – wiele firm, jak chociażby te świadczące usługi telekomunikacyjne, czy najmujące lub leasingujące pojazdy mają atrakcyjne oferty stworzone właśnie z myślą o przedsiębiorcach
  •  Możemy mieć ułatwiony start – wspomniane wyżej oferty rozmaitych usługodawców to nie wszystko. Warto pamiętać, że młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na rozmaite ulgi związane z ZUS-em wynikające z faktu, że dopiero zaczynają przygodę z samozatrudnieniem.

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej – Warszawa, Kraków, Poznań?

Obecnie każde miasto, nawet te mniejsze, może pochwalić się obszerną ofertą biur rachunkowych. W czasach globalnej cyfryzacji tak naprawdę nie ma znaczenia, gdzie zlecimy prowadzenie rachunków. Jeśli jednak zależy nam na możliwości pojawienia się w takim biurze osobiście, zadbajmy o to, aby znajdowało się ono względnie blisko naszej siedziby – zaoszczędzi nam to sporo czasu.

Podsumowanie

Jak widać, własna firma może dać wiele satysfakcji. Prowadzenie jej nie jest łatwym zajęciem, wiąże się również z pewnymi ograniczeniami, ale może być naprawdę atrakcyjne dla kogoś, kto pragnie wejść na kolejny poziom samorealizacji.

Grafika: unsplash.com/@wocintechchat

admin
Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *