Rozliczanie podatków za pracę w Internecie

Praca przez Internet niesie za sobą rozliczanie podatków, ponieważ każda praca musi zostać udokumentowana w zeznaniu rocznym i rozliczona z Urzędem Skarbowym. Wiele osób uważa to za skomplikowane, ponieważ to jest forma pracy, którą samemu trzeba rozliczyć. W tym artykule dowiesz się jak to zrobić.

Twoje przychody są sporadyczne czy ciągłe?

Odpowiedź na pytanie czy Twoje zyski osiągane z pracy online są regularne. 

Przykład: Prowadzisz bloga o tematyce historycznej, a blog został założony z myślą o zarobku i pracy online. Na Twoim blogu regularnie pojawiają się nowe wpisy, a Ty zarabiasz poprzez reklamy umieszczone na blogu. Twoje zarobki miesięczne wahają się w granicach 400zł, a w skali roku zarabiasz 4800zł. W tym wypadku konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej, ponieważ Twoje przychody są stałe. Jeśli zarabiasz sporadycznie, czyli np. w styczniu zarobiłeś 400zł, następnie w marcu 200zł, w lipcu 500zł to wtedy nie ma konieczności rejestrowania działalności.

Kiedy należy opodatkować swoje przychody?

Swój przychód musisz opodatkować w sytuacji, w której zarabiasz więcej niż kwota wolna od podatku. Od roku 2018 kwota wolna od podatku to 8000zł.

Jeśli zarabiasz więcej niż 8000zł rocznie to musisz zapłacić podatki (chodzi tu o sumę wszystkich Twoich dochodów, niezależnie z jakich źródeł one pochodzą). 

Jeśli zarabiasz mniej – nie płacisz podatku, natomiast w dalszym ciągu musisz złożyć zeznanie roczne z osiąganego dochodu, w tym wypadku będzie to najczęściej PIT-36, albo PIT-28. 

W dobie Internetu złożenie zeznania rocznego to nie problem, wystarczy założyć Profil Zaufany na stronie www.gov.pl i wygenerować odpowiedni PIT, w którym wystarczy w rubryce “Inne przychody” wpisać sumę rocznego zarobku na blogu, programach partnerskich itp. 

Formy rozliczania podatków

Możesz wybrać rozliczanie się:

  1. na zasadach ogólnych: 

Podatek wynosi 18% jeśli zarabiasz mniej niż 85.528zł, a jeśli zarabiasz więcej to podatek wyniesie 32%. Jeśli wybierzesz tą formę rozliczania się z podatków to składasz zeznanie roczne na PIT-36. Zeznanie składa się w roku następnym po roku, w którym zarobiłeś dany przychód. Musisz pamiętać, że płaci się również zaliczkę na podatek dochodowy, czyli jak zarobiłeś 200zł w czerwcu, to do 20 lipca płacisz do US 36zł. 

Plusem tej formy opodatkowania jest możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu, czyli narzędzia, które były CI potrzebne do pracy typu telefon, laptop, domena czy hosting kupione w danym roku. 

  1. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatek wynosi 8.5% i jest stały, niezależnie od wielkości Twoich przychodów. Nie ma tu kwoty wolnej od podatku, ani nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodu. Zaliczkę na podatek dochodowy płaci się również do 20 dnia następnego miesiąca, a zeznanie PIT-28 składa się do końca stycznia następnego roku. Wcześniej trzeba było zgłaszać do US, że rozliczasz się ryczałtem, w tym momencie nie jest to potrzebne. Wystarczy, że Twoja pierwsza zaliczką będzie opodatkowana na 8.5%.

Jeśli wybierzesz daną formę opodatkowania to przez cały rok Cię obowiązuje, będziesz mógł ją zmienić dopiero w kolejnym roku, dlatego zastanów się i dobrze wybierz odpowiednią dla siebie formę.

Zobacz również:

Jak zarabiać przez Internet w czasach COVID-19?

Czy istnieją uniwersalne sposoby zarabiania w Internecie?

admin
Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *