Dlaczego warto stosować zanęty wędkarskie?
Na tytułowe pytanie można odpowiedzieć krótko i w sposób prosty – żeby zwiększyć swoje szanse na udany połów ryb, trzeba te ryby zanęcić. Jednakże taka prosta odpowiedź nie będzie do końca zadowalająca, gdyż zanęty wędkarskie nierzadko umożliwiają połów ryb w ogóle.
Dlaczego nęcimy ryby?
W tym wypadku głównym powodem jest zwiększająca się z roku na rok presja wędkarska, gdyż ludzi łowiących ryby na wędkę, chociażby tylko w przysłowiową niedzielę przybywa i jakkolwiek przedtem byli to niemal wyłącznie mężczyźni, tak obecnie z wędką spotyka się na łowiskach coraz więcej pań. Wzrasta przy tym skuteczność metod połowowych, wędkarze dysponują coraz lepszym sprzętem, a dzięki internetowi uzyskali nieograniczony wręcz dostęp do wędkarskiej wiedzy. Niestety niekoniecznie wzrasta przy tym świadomość wędkarska na tyle, aby ilość ryb zabieranych do domu pozostała umiarkowana i siłą rzeczy jest ich w naszych wodach coraz mniej.
Czasami słyszymy nad wodą odpowiedź wędkarza o treści “studnia”, gdy zapytamy o wyniki połowów. Czyli otrzymujemy informację o całkowitym braku ryb w łowisku albo też ryby nie są zainteresowane żerowaniem. Bywa, również, że jest nieco lepiej i ryby “skubią”, czyli biorą sporadycznie i niemrawo, jakby od niechcenia i wyłącznie dla sprawdzenia jakości przynęty. Inny przypadek, to dobre brania, ale trwające bardzo krótko, po czym następuje kompletny marazm w wodzie. Czy można przeciwdziałać takim zachowaniom ryb? Można, stosując przede wszystkim odpowiednie zanęty wędkarskie i chociaż ryby nie zawsze zareagują, to i tak zwiększamy niepomiernie nasze szanse na udany połów.
Sprowadzenie ryb na łowisko
Pierwszym do przeprowadzenia na łowisku jest zastosowanie takiej zanęty wędkarskiej, aby ryby przypłynęły z okolicy w miejsce, gdzie zarzucimy przynętę. Pokarm do wabienia ryb powinien być przy tym dobrany odpowiednio zarówno do rodzaju wody (inny na wody stojące i wolno płynące, a inny na rzeki o szybszym nurcie), jak i do gatunku ryb.
W tym wypadku stosuje się zanęty wędkarskie mocno smużące i o intensywnym, łatwo przemieszczającym się w wodzie zapachu.
Pobudzenie ryb do żerowania
Czasami zdarza się tak, że ryby w łowisko zwabimy, ale oczekiwanych , mocnych brań brakuje. Ryby skubią przynęty i odpływają, ponieważ coś im przeszkadza w żerowaniu albo są najedzone. Przyczyn może być wiele i ciągle o rybach dowiadujemy się czegoś nowego. Niemniej są zanęty wędkarskie oraz różnego rodzaju atraktory do wzbogacania zanęt, a także przynęt, które potrafią skutecznie pobudzić apetyt ryb oraz przyspieszyć ich przemianę materii.
Utrzymanie ryb w łowisku
Ostatnią sprawą jest utrzymanie ryb w łowisku. Po zwabieniu ryb i pobudzeniu ich apetytu mamy często mnóstwo brań, nierzadko tak intensywnych, że łowienie na dwie wędki mija się z celem, ponieważ brania następują z chwilą zarzucenia przynęty. Takie atrakcyjne łowienie jest jednak najczęściej krótkotrwale, gdyż ryby szybko rozprawiają się zarówno z przynętami, jak i drobinami zanęt i dlatego ważne jest donęcanie łowiska, aby ciągle pływały w nim jakieś zachęcające drobiny i rozchodził się nęcący zapach.
Jakie ryby zwabiamy za pomocą zanęt wędkarskich?
Zanęty wędkarskie stosujemy dla ryb spokojnego żeru, chociaż istnieją odstępstwa od tej reguły. Wyjątkami są węgorz i sum, które są rybami dennymi i które reagują na zapachy np. nadpsutej żywności albo krwi.
Z ryb spokojnego żeru nęcimy zaś praktycznie wszystkie gatunki. Trudno złowić dziś bez zanęty wędkarskiej dorodnego karpia, leszcza i sapę, lina, czy płoć. Nęcimy również karasie i świnki, ale także amury, tołpygi, wzdręgi oraz brzany, a na zawodach wędkarskich również ukleje.