Czy praca online jest przepisem na sukces?
Świat się zmienił
Praca w internecie, co więcej, praca przez internet w domu, budzi wątpliwości zarówno wśród pracowników jak i pracodawców. Na pewno niejedna osoba, w momencie przeniesienia się z biura na ulubiony fotel, zastanawiała się czy jej silna wola oraz samodyscyplina są wystarczające. Chęć sięgnięcia do lodówki, myśl o króciutkiej przerwie na drzemkę lub tęskne spojrzenia w stronę konsoli rzeczywiście mogą odwrócić uwagę od pracowniczych obowiązków. Nawet jeżeli nie ulegnie się pokusom, walka z samym sobą o utrzymanie skupienia jest absorbująca.
Z pewnością myślał o tym każdy pracodawca rysując w głowie najczarniejsze scenariusze o spadku produktywności i zastanawiając się jakie są skuteczne sposoby pracy zdalnej, aby utrzymać pracownika w ryzach. A fakt, czy ktoś jest zwolennikiem czy przeciwnikiem zdalnej pracy przez internet, nie miał znaczenia w momencie rozpoczęcia się kwarantanny.
Sposoby pracy internetowej
Chcąc pracować zdalnie, trzeba wiedzieć jak to zrobić. Ważnym pytaniem jest, czy pracodawca wymaga przepracowania równych ośmiu godzin w wyznaczonych, sztywnych godzinach, czy zależy mu jedynie na efektach pracy. W obu przypadkach najważniejsza jest samodyscyplina i świadomość, że nawet będąc w domu, jesteśmy w pracy i za wykonaną pracę i poświęcony na nią czas uzyskamy wynagrodzenie.
Innymi słowy, nie biuro i szef nad głową powinien wzbudzać w człowieku poczucie obowiązku, a poczucie zobowiązania wobec wykonywanej pracy, sympatia do wykonywanego zawodu, czy wręcz pasja. Wspomniane wcześniej skuteczne sposoby pracy zdalnej nie istnieją, jeżeli nie są spersonalizowane. Aby odnaleźć się w tej niecodziennej sytuacji, złotym środkiem jest zaufanie do pracownika i egzekwowanie efektów jego pracy, oraz konsekwentność i sumienność pracownika, podczas wykonywania zleconych mu obowiązków.
Praca online – zdecydowanie na plus
Pierwszym z plusów niewątpliwie jest zaoszczędzony czas. Każdy pamięta zmarnowane godziny stania w korku, czy podróże autobusem podczas których nie jest się w stanie zrobić nic produktywnego. Pracując zdalnie, jesteśmy gotowi do pracy nawet kilka minut po zjedzeniu śniadania, czy wręcz wyłączeniu budzika.
Kolejną kwestią są zaoszczędzone pieniądze. Zarówno jak pracownik oszczędzi na dojazdach do pracy, pracodawca może oszczędzić rezygnując z wynajmu biura, lub płacić mniejsze rachunki za nieużywany prąd, wodę czy ogrzewanie. Praca zdalna pozwala również na pracę pomimo złego samopoczucia (tylko wtedy, gdy pracownik tego chce), bez ryzyka zarażenia współpracowników czy pogorszenia stanu zdrowia.
W niektórych przypadkach, pracownik może być bardziej zmotywowany do pracy, gdy nie ograniczają go widełki czasowe, sam ustala sobie godziny pracy, wiedząc kiedy jest bardziej produktywny. Często też wykonuje swoją pracę szybciej i staranniej, wiedząc że zapewni mu to więcej wolnego czasu, którego nie zaburzą ewentualne korekty.
Najważniejszym plusem jednak, w tym wypadku nie jest wygoda pracodawcy czy pracownika, a większe prawdopodobieństwo zachowania zdrowia. Praca przez internet zapewnia większe bezpieczeństwo, zmniejsza ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania wirusa. Świat się zmienił, każdy człowiek martwi się o zdrowie swoje i swoich najbliższych, a praca w stresie nie jest satysfakcjonująca dla żadnej ze stron. Praca online jest przepisem na sukces, bo jest nie tylko ogromnym krokiem do polepszenia relacji pracownik-pracodawca, ale również zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
Sprawdź również: