Wiele systemów firmowych nadal jest podatnych na ludzkie błędy. Postaw na bezpieczeństwo z Flowberg IT
Błąd ludzki to częsta przyczyna narażenia przedsiębiorstw na cyberataki. Czy da się je kompletnie wyeliminować? Prawdopodobnie będzie to niezwykle trudne, jednak kadra zarządzająca powinna podjąć wszelkie kroki, które umożliwiają ich jak największe zminimalizowanie. W tej kwestii pomogą specjaliści z Flowberg IT.
Czynnik ludzki odnosi się do sytuacji, w której człowiek popełnia błąd lub działa w sposób niewłaściwy, co może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Błędy ludzkie mogą występować w różnych obszarach życia i pracy.
Bezpieczeństwo przedsiębiorstwa to system naczyń połączonych
Stwierdzenie, że bezpieczeństwo przedsiębiorstwa to system naczyń połączonych, jest trafne i niezwykle obrazowe. Przecież kwesta cyberbezpieczeństwa jest złożonym problemem, w którym wszystkie elementy są ze sobą powiązane, a ewentualne problemy lub słabości w jednym obszarze mogą wpłynąć na całościowe działanie. Właśnie dlatego ta analogia do układu naczyń połączonych, gdzie wyciek lub pęknięcie w jednym naczyniu może wpłynąć na cały system.
Sprawdź również: obsługa prawna startupów
„Regularnie przeprowadzana ocena ryzyka pozwala zidentyfikować słabe punkty w zabezpieczeniach przed złośliwym oprogramowaniem i ransomware oraz antycypować prawdopodobieństwo wystąpienia cyberataku przy uwzględnieniu aktualnych zabezpieczeń i specyfiki firmowej infrastruktury IT” – czytamy na stronie flowbergit.pl.
Odniesienie do systemu naczyń połączonych podkreśla kompleksowość i wzajemne powiązania w zagadnieniach bezpieczeństwa przedsiębiorstwa oraz potrzebę uwzględnienia tych aspektów podczas opracowywania strategii i planów. Zrozumienie tych powiązań jest kluczowe dla efektywnego zarządzania ryzykiem i ochrony przedsiębiorstwa przed potencjalnymi zagrożeniami.
Każda luka może stworzyć miejsce na atak. Dlatego trzeba rozwijać świadomość
Podobnie jak w przypadku naczyń połączonych również w bezpieczeństwie przedsiębiorstwa ludzie odgrywają kluczową rolę. Dlatego właśnie szkolenie pracowników i zwiększanie ich świadomości w zakresie bezpieczeństwa jest niezbędne, by cały aparat dobrze funkcjonował.
„Natychmiast po wystąpieniu incydentów należy poinformować wszystkich pracowników i strony, których dotyczą konsekwencje naruszenia o jego przebiegu i krokach podjętych w celu zminimalizowania szkód. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnych aktualizacjach. Od formy i jakości tej komunikacji zależeć będzie także spójność komunikacji z otoczeniem zewnętrznym” – wyjaśnia przedstawiciel Flowberg IT.
W bezpieczeństwie przedsiębiorstwa istnieją różne wrażliwe punkty (choćby sieci komputerowe, dane, ludzie czy procesy). Wszystkie te elementy są ze sobą połączone i wzajemnie zależne, a słabość lub naruszenie w jednym z tych obszarów może wpłynąć na inne. Dlatego należy odpowiednio zadbać o każdy tryb tej maszyny, zarówno w aspekcie sprzętowym, jak i szkoleniowym.
Postaw na sprawdzone rozwiązania oferowane przez Flowberg IT
Bezpieczeństwo przedsiębiorstwa wymaga zintegrowanego podejścia, gdzie różne elementy bezpieczeństwa, takie jak technologia, polityki, procedury i zarządzanie ryzykiem, muszą współdziałać w spójny sposób. Najefektywniejszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest powierzenie tych działań specjalistom.
„Dobrodziejstwa nowoczesnej technologii niosą ze sobą także pewne zagrożenia. Co ciekawe, niektóre z nich, zapewne wydadzą się prozaiczne, jednakże mogą nieść ze sobą szkody, które dla firmy mogą być bardzo dotkliwe. Warto tutaj nadmienić, że nawet najlepsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT mogą okazać się niewystarczające wobec często pomijanego czynnika ludzkiego” – informuje specjalista z Flowberg IT.
Wszystkie firmy mają różne poziomy ryzyka, którymi zarządzają, ale niewłaściwe działania w tej kwestii mogą doprowadzić do niepożądanych konsekwencji, takich jak wycieki danych, utrata zaufania klientów czy straty finansowe. Monitorowanie jest niezwykle istotne, z tego względu przedsiębiorstwa muszą stale nadzorować swoje środowisko w poszukiwaniu nieprawidłowości i reagować na potencjalne zagrożenia.
Źródło: flowbergit.pl