Transport farmaceutyczny – trudny rynek

Firmy transportowe szukając klientów często porywają się na transport farmaceutyczny nie zdając sobie sprawy z czym wiąże się tak wysoce specjalistyczna usługa. Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa w transporcie leków to bardzo trudne i kosztowne zadanie wymagające od personelu wiedzy oraz perfekcji, dyscypliny.

Doskonałe przygotowanie i doświadczenie w transporcie

Czym powinna charakteryzować się firma transportowa podchodzi do rynku transportu farmaceutyków? Przede wszystkim transport farmaceutyczny musi być szybki, punktualny, dobrze zorganizowany i zabezpieczony. Firmy zajmujące się przewozem towarów od lat o wiele lepiej radzą sobie z wymogami jakości stawianymi przez gigantów farmaceutyków. Usługi przewozu lekarstw są bardzo sformalizowane z uwagi na środki ostrożności. Leki muszą być przewożone przystosowanymi do tego celu samochodami, zwykle z regulacją temperatury i wilgotności powietrza. Nie są wskazane ani przestoje w drodze, ani tym bardziej wielokrotne przeładunki. 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Leki nie tylko muszą dotrzeć na czas, ale i w idealnym stanem. najdrobniejsze zmiany w otoczeniu mogą powodować zmiany w skuteczności preparatu leczniczego i spowodować zagrożenie dla zdrowia pacjenta lek przyjmującego. Ponadto leki nie powinny trafić do osób nieupoważnionych, tym samym transport nie może ulec rabunkom, kradzieży itp. Z pewnością nie chcielibyśmy przyjmować leków, które były transportowane w niehigienicznych warunkach itd. Wszystkie te drobnostki składają się na szereg wymagań stawianych przed przewoźnikami. Co za tym idzie koszty transportu farmaceutyków są bardzo wysokie. Wyższa cena powoduje, że pozornie rynek dostaw leków wydaje się być atrakcyjny.

Firmy farmaceutyczne dyktują warunki

Poza wymogami prawa, utartymi standardami logistyki wiele szczegółowych warunków jakie firma transportujące lekarstwa ma spełnić jest podyktowana przez zleceniodawcę. tyczy się to w szczególności kontroli jakości usługi, która jest stosowana według najwyższych standardów, norm jakościowych. Kary za niespełnienie nawet błahych warunków są na tyle dotkliwe, że szereg firm zajmujących się transportem rezygnuje z rynku medycznego, mimo intratnych propozycji stawek i stałego zapotrzebowania, rosnącego popytu.

Właściwe kwalifikacje

Specyfika transportu leków sprawia, że nie tylko kierowcy winni być przeszkoleni co do tego co przewożą i jakie są wymagania, których muszą przestrzegać, z jakimi zagrożeniami i ryzykiem wiąże się ich praca w transporcie leków. Poza kierowcami szkoleniami powinni zostać objęci wszyscy pracownicy którzy planują, organizują, wykonują transport farmaceutyków. Jest to kosztowna inwestycja w kapitał wiedzy i świadomości. Odpowiedzialność jednak w tym segmencie rynku jest ogromna. Dokumentacja transportu medycznego jest równie rozbudowana i złożona jak i fizyczna logistyka ładunku. W szczególności pod lupą jest międzynarodowy transport leków, na który niezbędne są liczne pozwolenia urzędowe wynikające ze specyfiki transportu.

Aleksander
Author: Aleksander

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *