Prawo jazdy kategorii C, czyli co trzeba wiedzieć?
Czasami w życiu kierowcy przychodzi taki moment, że podejmuje on decyzje o zdobyciu prawa jazdy kategorii C. To nic innego, jak uprawnienie, które pozwala legalnie prowadzić samochody ciężarowe. Taka decyzja prawie zawsze wynika z chęci podjęcia pracy zarobkowej. Stosunkowo rzadko kierowcy decydują się na wyrobienie prawa jazdy kategorii C dla własnej przyjemności. Taki dokument pozwala na bycie zawodowym kierowcą, który przewozi różnego rodzaju ładunki. Branża transportowa stale się rozwija, a pracy w tym zawodzie nie brakuje. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz prawa jazdy trzeba także zaliczyć kursu kwalifikacji wstępnej. Decydując się na karierę w tej branży musimy zacząć od tych elementów, a pierwszym z nich będzie wybór odpowiedniego miejsca edukacji, jakim jest szkoła jazdy.

Czy wiek ma znaczenie?
Kurs na prawo jazdy kategorii C to marzenie i wizja na przyszłość dla wielu osób. Praca zarobkowa jako profesjonalny kierowca może być kusząca. Jednak aby uzyskać stosowny dokument trzeba spełnić szereg wymagań. Pierwszym z nich jest kwestia minimalnego wieku, który umożliwia zapisanie się na kurs. Jeśli mamy ukończone 20 lat i 9 miesięcy możemy już rozpocząć swój kurs. Istnieje możliwość wcześniejszego uzyskania kategorii C w kilku szczególnych przypadkach. Pierwsza z nich dotyczy żołnierzy Sił Zbrojnych RP, a druga funkcjonariuszy służb mundurowych, a więc Policji, Służby Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Minimalny wiek wynosi tam kolejno 18 i 19 lat. Zwykły obywatel również może taki kurs przyspieszyć, ale tylko po przejściu pełnej, wstępnej kwalifikacji. Kiedy obywatel skończy 21 lat może skorzystać z kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.
Sprawdź również: Firma przeprowadzkowa Warszawa
Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kat C?
Prawo jazdy kat C otwiera nowe możliwości zawodowe. Po zdaniu państwowego egzaminu i otrzymaniu dokumentu możemy kierować pojazdami ciężarowymi. Legalnie możemy prowadzić pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t. oraz takie pojazdy wyposażone dodatkowo w lekką przyczepę. Całkowita masa nie może przekroczyć w tym przypadku 750 kg. Prawo jazdy tej kategorii uprawnia również do prowadzenia ciągnika i walca na terenie Polski oraz zespołu pojazdów złożonych z lekkiej przyczepy i pojazdu wolnobieżnego.
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. C?
Żeby móc zapisać się na egzamin na prawo jazdy kat. C musimy posiadać już dokument uprawniający nas do prowadzenia samochodów osobowych, a więc prawo jazdy kategorii B. Kurs uprawniający prowadzenie samochodów ciężarowych trwa 50 godzin, z czego aż 30 poświęconych jest na rozwój umiejętności praktycznych. Warto pamiętać, że w przypadku zajęć praktycznych mówimy o godzinach zegarowych, natomiast kiedy chodzi o zajęcia teoretyczne mówimy o godzinie lekcyjnej trwającej 45 min.