Księgowość w małej firmie 2022 – Jak wybrać biuro rachunkowe i nie żałować?

Małe firmy stanowią ponad 80% wszystkich firm w Polsce. W ostatnich latach wiele osób podjęło decyzję o założeniu niewielkiej działalności w sektorze usługowym oraz w handlu. Przed rozkręceniem własnego biznesu śledzenie swoich finansów i robienie własnych podatków było prawdopodobnie błahostką. Łatwe w użyciu oprogramowanie księgowe, takie jak np.internetowe arkusze kalkulacyjne czy Microsoft Office umożliwiały zachowanie kontroli nad domowym budżetem.

Jako właściciel małej firmy prawdopodobnie nadzorujesz każdy aspekt swojej działalności biznesowej – w tym swoje finanse. Z pewnością, podobnie jak wielu przedsiębiorców, którzy próbują prowadzić rozwijające się przedsiębiorstwo – swoją przygodę z ZUS-em i US rozpoczynasz od wpisania w Google pytań: “mała księgowość darmowy program” lub “czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?” Jest to bardzo zrozumiałe działanie! Jeśli nie jesteś ekspertem finansowym to mądrze jest szukać profesjonalnych rozwiązań.

 • Księgowość w małej firmie
 • Jakich usług księgowych potrzebuje mała firma?
 • Jak wybrać biuro rachunkowe?
 • Jak znaleźć biuro rachunkowe?
 • Podsumowanie

Księgowość w małej firmie w Bydgoszczy

Nie podlega dyskusji fakt, że księgowość jdg to czasochłonne i złożone zadanie. Który z przedsiębiorców chce spędzić kolejny rok – licząc samodzielnie podatki i wykonywać inne prace księgowe? Prawdopodobnie nie będzie ich wielu. Większość właścicieli małych biznesów pracuje z pomocą usług księgowych – dzięki czemu zyskują czas, by zająć się prowadzeniem i rozwojem firmy. Przykładem są przedsiębiorcy korzystający z usług jakich jak księgowość jdg Bydgoszcz, dzięki czemu oszczędzają czas i mają pewność, że księgowość jest prowadzona w profesjonalny sposób.   

Wybór odpowiedniego rodzaju usług księgowych to jednak ważna decyzja. Właściwa pomoc księgowa może zdjąć z barków przedsiębiorcy ogromny ciężar. W obecnych czasach, przekazanie podatków, księgowości i innych obowiązków finansowych specjalistom z zewnątrz jest dość popularnym rozwiązaniem. Współpraca z doświadczoną firmę księgową do zarządzania księgami i podatkami jest szczególnie ceniona przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i właścicieli małych, rodzinnych firm. 

Jakich usług księgowych potrzebuje mała firma?

Większość małych przedsiębiorstw w Polsce nie inwestuje w stworzenie własnego działu księgowości. Wynika to z wielu kwestii. Z reguły, początkujący przedsiębiorcy nie potrafią dokładnie określić: – jakich usług finansowych potrzebują, nie wiedzą – gdzie znaleźć najlepszego księgowego dla swoich potrzeb lub po prostu, nie mają odpowiedniego budżetu dla księgowego.

Warto jednak przypomnieć, że większość małych firm nie potrzebuje pełnoetatowego księgowego. Wystarczy fachowiec, który co miesiąc lub co kwartał przeanalizuje dane, przygotuje wszystkie niezbędne zeznania podatkowe oraz zajmie się prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Z tego właśnie powodu, właściciele małych przedsiębiorstw masowo korzystają z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Większość z nich woli pracować z małymi, niezależnymi kancelariami lub biurami podatkowymi

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Niekiedy właściciele małych firm najpierw zlecają usługi podatkowe i dodają pomoc w zakresie kadr i płac, gdy ich firma się rozwija. Przy zlecaniu zadań księgowych i wyborze biura rachunkowego – warto zastanowić się nad: 

 • jakiego zakresu usług księgowych potrzebujemy?
 • czy wystarczy nam dedykowana księgowa, czy potrzebujemy zespołu fachowców?
 • jak zmienią się nasze potrzeby księgowe w ciągu najbliższych kilku lat?
 • czy nasza firma wymaga wiedzy branżowej do wykonywania zadań księgowych?
 • czy potrzebujemy portalu internetowego do nadzorowania usług księgowych?

Przed wyborem biura rachunkowego warto jest stworzyć listę istotnych kwestii i obowiązków księgowych oraz zaznaczyć, które czynności podatkowe i kadrowe chcemy zlecić na zewnątrz. Następnie nadszedł czas, aby znaleźć odpowiedniego dostawcę usług księgowych.

Jak znaleźć biuro rachunkowe?

Biura rachunkowe są na bieżąco z nowymi przepisami podatkowymi, a wiele z nich oferuje również porady finansowe i pomaga osobom fizycznym i małym firmom w opracowywaniu budżetów i wyznaczaniu celów finansowych. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy kogoś do obsługi tygodniowej listy płac, czy po prostu zależy nam na rzetelnej poradzie podatkowej – zawsze należy skupić się na kliku istotnych kwestiach.

Podczas wyboru biura rachunkowego warto zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:

 • certyfikacja biura,
 • odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje,
 • specjalizacje biznesowe biura rachunkowego,
 • doradztwo finansowe,
 • możliwość reprezentowania interesów firmy podczas kontroli np.US,
 • dostęp do bieżących informacji,
 • poziom usług,
 • opłaty za prowadzenie księgowości firmy.

Podsumowanie:

Decyzja o podjęciu współpracy z biurem rachunkowym to ważny krok w rozwoju firmy. Zewnętrzny księgowy może być jednym z najbardziej zaufanych doradców biznesowych i kluczem do naszego sukcesu.

tomisal
Author: tomisal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *