Najstarsze windy w Polsce i Warszawie 

Przyzwyczailiśmy się do widoku przeszklonych i nowoczesnych wind zarówno w większych, jak i w mniejszych miastach. Ich obecność w wyższych budynkach jest wręcz nieodzowna. Niewiele jednak osób wie, że pierwsze windy w naszym kraju pojawiły się już w pierwszej połowie XIX wieku. 

Blisko 350 wind zlokalizowanych w całej Polsce to windy zamontowane w latach 1900-1945. Nadal trwają dyskusje na odnośnie tego, które z urządzeń to najstarsze windy w Polsce i w Warszawie. 

Najstarsza winda producenci 

Przeglądając informacje na temat najstarszych wind w Polsce możemy  trafić na nazwę aufzug hersteller. To niemieckie określenie windy. Skąd niemiecką nazwa windy osobowej w informacjach dotyczących najstarszych wind w Polsce? To bardzo proste. 

Najstarsze historie wind osobowych związane są z zagranicznymi producentami. Szczególny prym w tej materii wiodły firmy wiedeńskie, niemieckie i austriackie. 

Na terenie zaboru austriackiego i Krakowa były to firmy:

-wiedeńskie (Wertheim i Sowitsch);

-austriackie (Freissler);

-niemieckie (Flohr);

-szwajcarskie (Schindler). 

Na terenie Warszawy były to z kolei firmy:

-austriackie (Stigler);

-niemieckie (Unruh & Liebieh);

-amerykańskie (Otis).

Pierwsza winda panoramiczna w Warszawie 

Podczas pobytu w Warszawie każdy miłośnik wind powinien odwiedzić kamienicę przy ulicy Foksal 13/15.

W latach 30 XX wieku z inicjatywy Jana Wedla, ówczesnego właściciela kamienicy, zamontowano pierwszą w Warszawie zewnętrzną windę panoramiczną. Urządzenie zrobiło wówczas ogromne wrażenie zamontowanym w nim przeszklonym szybem dostawionym do oficyny Foksal 13. Zastosowane rozwiązanie nie tylko podwyższyło standard mieszkań znajdujących się w kamienicy, ale również stanowiło wspaniałą atrakcję. 

Najstarsza czynna winda w Polsce

W kilku miastach w Polsce nadal możemy zobaczyć elementy najstarszych wind w Polsce. W Olsztynie z kolei w budynku Książnicy przy placu Jana Pawła II możemy zobaczyć najstarszą czynną windę w Polsce. Powstały w latach 1900-1910 dźwig wyposażony jest w maszynownię niemieckiej firmy C. Herram-Findeisen. 

Najstarsza winda w Polsce 

W 1890 roku w Grudziądzu w kamienicy przy ulicy Legionów 31 pojawiła się pierwsza winda w Polsce. Dziesięć lat wcześniej winda została wynaleziona przez Wernera von Siemensa. 

Zlokalizowany w Grudziądzu dźwig osobowy działa do końca II wojny światowej. Obecnie pozostały po nim niektóre części i kabina. Wiele z elementów windy skradziono, a mechanizm będący sercem urządzenia rozebrano. 

tomisal
Author: tomisal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *