Na czym polega unieważnienie umowy kredytowej we frankach?

Dobrą informacją dla frankowiczów jest to,że istnieją procesy mające na celu wyjście z umowy kredytu walutowego. Kredytobiorcy często sięgają po takie rozwiązania, ponieważ pozwalają one obniżyć koszty kredytu. Mogą odfrankować kredyt lub unieważnić umowę. Na czym polegają te scenariusze?

Jakie są sposoby na zrezygnowanie z kredytu we frankach?

Zanim kredytobiorcy zdecydują się na unieważnienie swojego kredytu to powinni dokładnie przeanalizować swoją sytuację. Taki proces niesie za sobą skutki prawne, dlatego sytuację najlepiej skonsultować z profesjonalnymi doradcami i znawcami spraw frankowiczów (np. adwokat specjalizujący się w kredytach frankowych). Jakie mogą być skutki unieważnienia kredytu walutowego zawartego we frankach szwajcarskich? 

Jednym z wyjść z nienajlepszej sytuacji frankowiczów jest postaranie się o unieważnienie kredytu. Może to dotyczyć zarówno kredytu indeksowanego jak i denominowanego. Nie jest to jedyne rozwiązanie. Istnieje także opcja tzw. odfrankowienia kredytu. Na czym polega proces unieważnienia? 

Czym jest unieważnienie kredytu?

Unieważnienie kredytu frankowego polega na uznaniu przez sąd,że zapisy w umowie kredytowej dotyczące obliczania wartości zadłużenia oraz naliczania rat są niewłaściwe. Oznacza to jednocześnie, że te przepisy nie mają mocy prawnej i nie obowiązują kredytobiorców. Sprawia to, że kredyt kredyt nie jest już we frankach, a staje się zwykłym kredytem hipotecznym. Zmienia walutę i z franków szwajcarskich przechodzi na polskie złote. Następuje także możliwość zwrotu nadpłaconych rat. Kwota nadpłaconych rat może być znacząca i wynosić nawet do kilkuset tysięcy złotych. Tym samym zmniejsza się wysokość przyszłych rat. 

Kredytobiorcy są nadal zobowiązani spłacić zadłużenie i oddać pożyczoną kwotę. Zmiana waluty jednak przynosi korzyści i daje większą stabilność, tymbardziej jeśli kredytobiorcy posiadają dochód w złotówkach.

Na czym polega unieważnienie umowy kredytowej? 

Najprościej mówiąc, unieważnienie umowy kredytowej polega na udowodnieniu, że umowa już podczas podpisywania była nieważna. Ze swoją sprawą i całą dokumentacją dotyczącą umowy kredytowej najlepiej wybrać się do kancelarii zajmującej się tego typu sprawami (kancelaria Bydgoszcz kredyty frankowe). Proces zaczyna się od dokładnej analizy sytuacji, w jakiej znalazł się dany frankowicz. Pozwoli to na wybranie optymalnego i najlepszego rozwiązania na ten moment. Prowadzenie sprawy przez kancelarię z pewnością ułatwi wszelkie formalności. Kredytobiorca może liczyć na znaczne obniżenie kwoty zadłużenia. 

Jakie są skutki unieważnienia umowy we frankach? 

Jeśli sąd orzeknie nieważność umowy kredytowej we frankach szwajcarskich to traktuje się tą sytuację jakby zawarcie umowy nigdy nie miało miejsca. Istnieją w tym wypadku dwie strony postępowania:

  • kredytobiorca pożyczający środki pieniężne
  • bank udzielający kredytu 

Obie strony postępowania będą domagać się zwrotu wpłaconych i wypłaconych środków pieniężnych. Bank będzie musiał oddać wszystkie wpłacone pieniądze przez kredytobiorcę. Natomiast kredytobiorca również musi oddać bankowi środki jakie od niego pozyskał. W tym przypadku kredytobiorca nie musi koniecznie posiadać od razu całej kwoty do oddania. Istnieje możliwość rozłożenia zobowiązania na raty. 

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla frankowicza, ponieważ nie musi oddawać odsetek, prowizji czy innych opłat. Spłaca tylko sam kapitał. Korzyścią jest także zniesienie hipoteki z nieruchomości, co sprawia, że nieruchomość jest wolna od obciążeń. 

tomisal
Author: tomisal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *